Téma měsíce ledna: Umělé zasněžování – rekapitulace

Sdílejte článek: LinkedIn

Téma měsíce ledna: Umělé zasněžování – rekapitulace

1. února 2018

První měsíc roku 2018 je za námi, můžeme tedy uzavřít lednové téma. Co všechno jsme si při psaní a úvahách se společným podtitulem „Umělé zasněžování a technický sníh“ odnesli?

Na začátku bylo zajímavé probírat se historií, studovat archivy a ptát se pamětníků. Pátraní nás dovedlo i k myšlence, zda někde nenajdeme otisk stopy Járy Cimrmana. Bohužel se tak zatím nestalo, pátraní však bude pokračovat dál a o výsledcích se s vámi rádi podělíme. Na každý pád jsme dohledali spoustu zajímavých informací, abychom vám je předali ve dvou samostatných článcích (první článek naleznete zde a druhý tady).

Protože se v lednu rozpoutala velká diskuze na téma zpoplatnění vody pro výrobu technického sněhu, zamýšleli jsme se nad tím, proč tak velké haló okolo této problematiky vzniklo, a pokud se o tématu umělého zasněžování chceme korektně bavit, tak co všechno máme „na stole“. Samozřejmě proto, abychom si ověřili, zda se diskutuje nad ověřenými fakty. Dohledali jsme informace o realizovaných a plánovaných projektech u nás v České republice (psali jsme tady) a současně se ptali u našich sousedů (zkušenosti z Rakouska jsme shrnuli v tomto článku).

Aby byl výčet úplný, nesmíme opomenout příspěvky z loňska, a to článek „Umělé zasněžování: Jak ovlivňuje množství vody v řekách a celý ekosystém?“ a článek „Co možná nevíte o technickém sněhu“.

Mimo články na našem webu jsme se činili i na našem facebookovém profilu, kde jsme se zmínili o některých zajímavostech z tohoto oboru nebo sdíleli moderované diskuze z televize DVTV nebo internetové televize Seznam.cz.

Děkujeme všem, kteří nám svými znalostmi a zkušenostmi pomohli při publikování článků o technickém sněhu. Naše díky patří Petru Zezulovi z Velkého Meziříčí za jeho cenné vzpomínky a archivní fotografie, lidem z VÚV T.G.M., v.v.i. za jejich poznatky získané z jejich vědeckého bádání, kolegům z Rakouska – Dr. Konradu Staniovi (Vídeň) a Theodoru Steidlovi (Salzburg) za informace o tom, jak to chodí u našich jižních sousedů. A konečně také paní Evě Jirotkové za pomoc při překladu nepřeložitelného.

Co pro vás chystáme v únoru? Články, příspěvky a zajímavosti o… povodních (zejména těch zimních).

Mějte se prima a zachovejte nám přízeň!

 

Váš tým Voda základ života.

Foto - zdroj: Petr Zezula

Úvodní fotografie článku: Snímek z roku 1982 sněhové dělo – původní vlek VL.315 - Transporta Chrudim - na tzv. zvratkové háčky. Na fotografii nestor umělého zasněžování v ČR pan Liška a dcera Petra Zezuly Taťána.

Pozadí článku: Letecký snímek lyžařského areálu Velké Meziříčí.

Další články

Příběhy vody

Počátky systematického pozorování a přístrojového měření

22. února 2018

Od první vodočetné latě u Stroměstských mlýnů po radarové a družicové snímky

Příběhy vody

Téma měsíce února: Povodně - jak získat informace o historických povodních? Úřední záznamy, vědecké práce, ale i písně nebo značky ve skalách

15. února 2018

Historie povodní v českých zemích v dobách před systematickým pozorováním a přístrojovým měření.

Příběhy vody

Téma měsíce února: Povodně - něco málo z historie

6. února 2018

Pro měsíc únor jsme jako téma zvolili povodně. Vždyť téměř polovina nám známých povodní zasáhlo území České republiky v období končící zimy. Na začátek krátký exkurs do historie.