Odkud k nám do České republiky kapr připlaval?

Dlouhá desítiletí se tradovala hypotéza, že kapr do Evropy připutoval z daleké Číny.

Sdílejte článek: LinkedIn

Odkud k nám do České republiky kapr připlaval?

19. prosince 2017

Jak však fyzicky „připutoval“, to nikdo nevysvětloval. Až v polovině šedesátých let minulého století vznikla v tehdejším Československu hypotéza mnohem realističtější. Přišel s ní tehdejší bratislavský (a po své emigraci dnes významný světový) ichtyolog Dr. E. Balon, který domestikovaného kapra spojil s dávnými osudy divokého dunajského kapra-sazana. Zjistil totiž, že existuje přímé spojení mezi sazanem a rybami ceněnými ve starém Římě. Kapr byl totiž v dunajských vodách odlovován vojáky římských legií tábořících při svých taženích podél Dunaje a jako vysoce ceněná pochoutka pak živý přepravován do tehdy módních tzv. piscin, umělých nádrží - sádek římských patricijů, z jejichž rodin se většina velitelů u Dunaje tábořících vojsk rekrutovala. Zda to bylo ještě v průběhu existence nebo až po rozpadu římského impéria, kdy kapr opustil patricijské pisciny a vydal se ke své domestikaci do severněji položené střední Evropy, už nikdo nepotvrdí.
 
V každém případě má však Balonova hypotéza racionální jádro podložené odkazy na dávnou literaturu i nálezy kostí sazana na březích Dunaje pod Děvínem. I proto byla vědeckým světem přijata. Dnes tedy už téměř definitivně víme, že evropský kulturní kapr nepochází z Číny, ale z na ryby bohatých dunajských ramen, kde ve své původní formě se štíhlým válcovitým tělem přežívá dodnes v izolaci od současných rybničních forem.
 
 
 
 
 
Zdroj: Rybářské sdružení ČR
 

Další články

O čem se mluví

Stojí za objevem technického sněhu Jára Cimrman?

15. ledna 2018

Něco málo historie o technickém sněhu a umělém zasněžování.

O čem se mluví

Produkce tržních ryb v roce 2016 – něco málo statistiky

13. prosince 2017

Ze zprávy o stavu vodního hospodářství České republiky za rok 2016 vyplývá, že produkce tržních ryb v roce 2016 dosáhla celkem 20.952 tun.

Příběhy vody

Bílé Vánoce?

6. prosince 2017

Každému se asi vybaví obrázky Josefa Lady, zasněžená krajina, ponocný zabalený do kožichu, děti na saních a všude spousta sněhu. Jsou to však tyto obrázky a vzpomínky z dob našeho dětství, kdy jsme si mysleli, že většina Vánoc byla bílých?

O čem se mluví

Výzvy pro moderní města: Zkapacitnění sítě i hospodaření s dešťovkou

25. června 2017

Problematika dnes zajímá stále více z nás.