Řešení vodní krize v Jordánsku? Instalatér v sukni.

Ženy mají v Jordánsku daleko větší představu o hospodaření s vodou než muži.

Sdílejte článek: LinkedIn

Řešení vodní krize v Jordánsku? Instalatér v sukni.

1. června 2018

Jordánsko je jedním ze států Blízkého východu, sousedícím s Irákem, Izraelem, Saudskou Arábií a Sýrií. Jeho území, které je o něco málo větší než Česká republika, je ze tří čtvrtin tvořeno pouští, přičemž vodní plochy zabírají necelé jedno procento rozlohy celého Jordánska. Odhaduje se, že na jednoho obyvatele a rok připadá pouhá jedna šestina vody, kterou má k dispozici obyvatel USA.

 

Problémy s nedostatkem vody však nejsou způsobené pouze nepříznivou geografickou polohou Jordánska. Po desetiletí je jedním z hlavních důvodů vojensko-politický konflikt, který se negativně odráží také ve vodním hospodářství. Mnoho regionálních neshod se soustřeďuje na řeku Jordán, která je napájena přítoky z Libanonu, Sýrie, Jordánska, Izraele a palestinských území. Nejen tenčící se zásoby vodních zdrojů, ale právě konflikty jsou důvodem ochrany vodních zdrojů. Vzhledem k současnému stavu v Sýrii, přijalo Jordánsko od března tohoto roku na 600 tisíc uprchlíků, skutečné číslo však může být daleko větší. Pro zemi se zhruba 10 milióny obyvatel je takovéto navýšení populace kritické. Dokáže Jordánsko s už tak malými zásobami vody přežít?

 

 

Obr: Jordánsko 

 

Jedním z řešení jsou investice do vodohospodářské infrastruktury. V některých oblastech Jordánska dochází kvůli zanedbané vodovodní síti až k 76% ztrátám vody. Jen pro představu – jedná se o takové množství vody, které by zabezpečilo základní potřebu pro 2,5 milionů lidí – což je čtvrtina populace Jordánska.

 

Úředníci jordánského Ministerstva vodního hospodářství a závlah nicméně přišli se zajímavým řešením. Nejsou to jen investice do obnovy vodohospodářské infrastruktury. Navrhované opatření je poměrně „prozaické“, avšak v zemi, jakou je Jordánsko, velmi revoluční. V roce 2011 byl odstartován pilotní program organizovaný jordánským Ministerstvem pro vodu a zavlažování, a částečně financovaný německou agenturou pro mezinárodní spolupráci (GIZ). Jedná se o program, v rámci kterého jsou jako instalatéři proškolovány ženy. Pokud si myslíte, že to zní jako progresivní řešení problému, způsobeného částečně konzervativními tradicemi, máte pravdu. V mnoha jordánských komunitách nesmí muž, nepatří-li mezi příbuzné, vstoupit do domu, ve kterém jsou pouze ženy. Drtivá většina z nich ale tráví veškerý svůj čas doma praním, vařením a dalšími pracemi, které… vyžadují vodu. Možná i právě proto mají ženy v Jordánsku daleko větší představu o hospodaření s vodou než muži.

 

 

 Foto: Instalatér "v sukni", i to může být řešení vodní krize v Jordánsku - zdroj Amanda Ruggeri

 

Rekvalifikační program se zpočátku setkával se skepsí. Jak poznamenala jedna z absolventek programu, zejména ze strany mužů se setkávala s posměšnými poznámkami: „To jsou instalatéři! Ženy instalatéři!“. Většinou ani samotné ženy nemohly uvěřit skutečnosti, že mohou vykonávat ryze mužskou práci. Samotné ženy, které program absolvovaly, přiznávají, že do té doby nevěděli vůbec nic o vodní krizi v Jordánsku. „V rámci domácnosti stačilo pár jednoduchých zákroků, které zamezily zbytečným ztrátám vody v domácnosti“, dodává další z ženských instalaté.

 

Rekvalifikačním programem už prošlo více než 300 žen v 15 lokalitách po celé zemi, přičemž asi 10 % z nich tvoří syrské uprchlice. A poptávka po programu roste. Jordánské Ministerstvo vodního hospodářství a závlah potvrzuje jeho účinnost nejen z pohledu zvyšování povědomí o nepostradatelnosti vody. V oblastech, kde jsou aktivní „instalatéři v sukni“, došlo ke snížení ztrát vody v domácnostech o 30 až 40 %.

 

Foto, text – Amanda Ruggeri - https://www.amandaruggeri.com/
Zdroj: http://www.bbc.com
přepsal Josef Nistler

 

 

Další články

O čem se mluví

Exkluzivní průzkum Ipsos: devět z deseti Čechů šetří vodou, ubývá těch, kteří o šetření vodou nikdy nepřemýšleli

10. ledna 2020

PRAHA, 4. listopadu 2019 – Společnost Ipsos po třech letech opakovaně zpracovala pro projekt Voda základ života exkluzivní průzkum zaměřující se na trendy, jak obyvatelé České republiky vnímají problematiku sucha a šetření vodou. Sucho vnímá dnes jako problém 87 % populace, v roce 2016 to bylo jen 76 %.

O čem se mluví

Aktuální informace z tisku o vodě najdeš na fb profilu

4. prosince 2019

Voda základ života.