Americký Aspen se obává o vodu

Ochrání vodní zdroje města osikových hájů uvědomělost vlastních občanů?

Sdílejte článek: LinkedIn

Americký Aspen se obává o vodu

22. května 2018

Aspen je autonomní krajské město ve státě Colorado v USA. Kdysi těžební tábor, pojmenovaný podle osikových lesů (osika – anglicky aspen), je dnes známý jako horské středisko a populární turistická destinace s nejvyššími cenami nemovitostí v USA. Aspen je mimo jiné také jednou ze zastávek seriálu Světového poháru ve sjezdovém lyžování. Proč se obyvatelé tohoto města obávají nedostatku vody?

Aspen, Coloredo, USA - zdroj Wikipedia

Poslední zimy nebyly v okolí Aspenu na sníh bohaté, což se odrazilo nejen na množství sněhu na sjezdových a běžeckých tratích. Vzhledem k zimě chudé na sníh, úředníci z amerického Aspenu přemýšlí o opatřeních chránících vodní zdroje, které jsou právě především na množství sněhových srážek závislé. Na schválení městské rady proto čeká návrh, kterým budou obyvatelé Aspenu požádání o snížení spotřeby vody o 10 procent. Součástí návrhu je i „zalévací harmonogram“. Obyvatelé města budou vyzvání zalévat své zahrady v noci a podle adresy buď v sudé nebo liché dny. Jestliže návrh projde hlasováním městské rady, budou úsporná opatření chránící vodní zdroje doporučující a pro obyvatele Aspenu dobrovolné.

Co myslíte, mělo by podobné opatření založené na dobrovolnosti úspěch i u nás v České republice?

 

Zdroj: Aspen Times, Josef Nistler

 

Další články

O čem se mluví

Některé části světa jsou díky těžbě zemního plynu „na suchu“

30. října 2018

Získávání zemního plynu a ropy metodou hydraulického štěpení sebou nese nejen riziko možného zemětřesení, ale i kontaminace vody.

O čem se mluví

Zlověstné babí léto na konci světa

17. října 2018

Rozbil se definitivně mechanismus koloběhu Země?

O čem se mluví

Koupací sezóna 2018. Jaká byla z pohledu kvality vody?

12. října 2018

Za druhým nejhorším výsledkem stavu koupacích vod za posledních 8 let stojí kombinace nedostatku vody, vysokých teplot a množství živin splavených do rybníků a vodních nádrží.

O čem se mluví

Toman: Zadržení vody v krajině je pro nás životní nutností

12. října 2018

Deník Právo - Rozhovor s ministrem zemědělství o suchu, výstavbě nových vodních nádrží, ale i současné komunikaci s Ministerstvem životního prostředí.