Téma měsíce dubna: Sucho - „Day zero“ se letos Kapskému městu pravděpodobně vyhne

Prohlášení starostky Kapského města.

Sdílejte článek: LinkedIn

Téma měsíce dubna: Sucho - „Day zero“ se letos Kapskému městu pravděpodobně vyhne

10. dubna 2018

Kapské Město je se svými čtyřmi miliony obyvateli druhým největším městem Jihoafrické republiky a… dochází mu voda. O této skutečnosti se v předchozích týdnech rozepisovaly mnohé zahraniční i tuzemské servery. Ještě v říjnu 2017 byl „Den nula“ stanoven na 13. května 2018. Z posledních informací ale vyplývá, že se tento den Kapskému Městu letos pravděpodobně vyhne.

 

Co to je „Den nula“ - v případě současné situace v Kapském městě se jedná o stav, kdy zásoba vody ve vodních nádržích klesne pod hranici 13,5 %. V současné době činí průměrná zásoba vody 21,5 %, což je nárůst o 0,4 % oproti minulému týdnu. Pokud by nastal „Den nula“, bude ve městě odstavena dodávka vody. Lidem bude dodáváno předem určené množství pitné vody na osobu a den z přibližně 200 sběrných míst umístěných po celém městě. Množství bude vycházet z minimálních požadavků na zachování zdraví a hygieny pro lidi. Podle stanoveného plánu by se jednalo o 25 litrů na osobu na den, což je v souladu s doporučeními Světové zdravotnické organizace.

 

Obr.: Hladina zásobních prostorů přehrad je v průměru na 22% - zdroj: http://www.capetownetc.com

I přes optimistické vyhlídky spojené zejména s příchodem období dešťů však Kapské Město stále balancuje na pokraji vyčerpání vody. Obyvatelé města si musí vystačit se zhruba 50 litry vody na osobu a den. Omezení se týká i návštěvníků měst. Ti jsou například vyzýváni, aby doba strávená ve sprše nepřekročila 90 sekund. Bary a restaurace vypínají kohoutky ve svých toaletách, zákazníci jsou žádáni, aby místo vody používali dezinfekční prostředky na ruce, některé hotelové komplexy nahrazují sladkou vodu ve svých bazénech za vodu slanou… 

Obr.: Denní rozpočet 50 litrů na osobu, trend spotřeby vody a stav zásobních prostor vodních nádrží Zdroj: http://www.capetown.gov.za/

Starostka města Patricie de Lille ve svém včerejším prohlášení uvedla, že celková spotřeba vody Kapského města minulý týden činila 516 milionů litrů vody denně, což bylo o 5 miliónů litrů méně než v předchozím týdnu. Stále se však jedná o spotřebu o zhruba 66 milionů litrů vyšší, než byl stanoven základní plán „přežití“. Mimo drastické šetření město testuje řadu technických opatření zabezpečujících dodávku vody. Pokud však bude město v nastaveném trendu pokračovat, je velice pravděpodobné, že „Den nula“ Kapské město letos nepostihne.

Aktuální informace o stavu sucha v Kapském městě naleznete zde.

 

 

​Autor článku: Josef Nistler

Další články

Příběhy vody

Nejstarší veřejná říční plovárna ve střední Evropě

10. července 2018

Zjistil, že vojáci neumí plavat. Tak založil první plovárnu ve střední Evropě.

O čem se mluví

Teplé a suché počasí nás žene k vodě. Jsou naše rybníky a vodní nádrže vhodné ke koupaní?

19. června 2018

V roce 2018 se bude kvalita vody kontrolovat ve 187 profilech přírodních koupališť.

O čem se mluví

Hlavní město Mexika bojuje o vodu

15. června 2018

Utopí se obyvatelé hlavní město Mexika ve vlastních odpadcích, nebo zemřou žízní?

O čem se mluví

16 milionů Zlotých na přípravu plánů proti suchu

5. června 2018

Jak se na sucho připravují v Polsku?