Zlověstné babí léto na konci světa

Rozbil se definitivně mechanismus koloběhu Země?

Sdílejte článek: LinkedIn

Zlověstné babí léto na konci světa

17. října 2018

Je vám to nádhera. Ranní slunce ozařuje listí podzimních stromů, na paletě barev se mísí odstíny žluté s červenou a hnědou. Vzduch je průzračný, nebe šmolkově modré. Babímu létu se nechce do důchodu. Ač se říjen zhoupl do druhé půle, na záhonech dozrávají rajčata a papriky. Den se rychle zkracuje, slunce vychází až těsně před půl osmou a zapadá už pár minut po šesté. Psi vyžadují ranní venčení ještě před svítáním. Přestože se během dne hladina nedaleké řeky ohřála, ráno není ani památky po mlze či oparu. V noci totiž bylo tak teplo, že na stéblech trávy nenajdete kapku rosy. Zvířata se domů z procházky vracejí se suchými tlapami. To je ovšem bezvýznamné plus.

Přírodě letos citelně chybí voda. Pole suchá jako troud mají nepřirozenou našedlou barvu. Na podmítnutých polích nesměle raší zaseté ozimy, které se během několika mlžných nocí minulého týdne stačily napít a probudit k životu. Ale už je zase sucho, až váháte, zda listy zbarvil do hnědožluta podzim, nebo ten příšerný nedostatek vláhy. Kráčeje polní cestou si člověk uvědomí, že za tři čtvrtiny roku zmokl při ranní vycházce se psy pouze jednou.

Slunce se mezitím vyhoupne nad obzor a vydá se na svou denní pouť oblohou, s každým dalším okamžikem cítíte, jak teplota stoupá, aby někdy v první polovině odpoledne překročilo Celsiovu dvacítku. Bude zase nádherný den. 

Je to skutečně nádhera? Místo abych se radoval z toho, jak je venku krásně, sevře mě pocit nejistoty. Co když je to už tu, koloběh přirozeného střídání ročních období se definitivně rozbil a už nezvratně musíme počítat s tím, že počasí v klidném středu Evropy bude až do konce našich dnů ve znamení extrémů. A to odteď. 

Chmurná vize předpovídá, že po nezvyklém teple a suchu přijdou třeskuté holomrazy, které uštědří přírodě další ránu. Spousta stromů už se na jaře neprobere, letošní nadílka ovoce byla na rozloučenou. Objeví se přívalové deště, pokud k nám ovšem nově nastavené podnebí pustí nějakou vlhkost. Pak by se mohly i u nás udát katastrofy, jako teď zažil jihozápad Evropy. Před týdnem pustošil liják ostrov Mallorca, během čtyř hodin tam napršelo 220 litrů vody na metr čtvereční. V noci na pondělí zase obří srážky zasáhly jih Francie, údolím řeky Aude pod východními Pyrenejemi se prohnala blesková povodeň, která zabíjela lidi a ničila obydlí. Vědci z Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu vyslali do světa varování: Klima se vymklo kontrole, oteplování Země zrychluje. Pokud lidstvo nezmění chování, stoupne teplota na Zemi až o čtyři stupně, což bude mít katastrofální následky. Aby se tomu zabránilo, musí lidstvo podle vědců do dvanácti let snížit množství emisí oxidu uhlíku o 45 % a do roku 2050 jejich produkci omezit na nulu. Co bude, pokud se tak nestane? Zjednodušeně řečeno: miliardy lidí budou vystaveny vlnám nesnesitelného vedra, další miliony vyžene z domovů stoupající hladina moří.

Autoři zprávy zdůraznili, že obyvatelstvo Země musí začít jednat hned, jinak bude pozdě. Je to vůbec možné? Svět se nachází více než kdy předtím ve fázi "žijeme tady a teď". Stále více lidí se má lépe a bude těžké je přesvědčit, aby se měli zase hůř. Ekonomiky lidnatých zemí rostou. Jen v Číně a Indii dohromady žije více než třetina světové populace, dvě a tři čtvrtě miliardy lidí. Lze vůbec nějak přesvědčit takovou masu, aby změnila své chování a vzdala se části svého ekonomického růstu? Obávám se, že ne. Planeta si bude nakonec muset poradit sama. A lidi to bude bolet. Hodně bolet.

Mladá fronta DNES | 17.10.2018 | Rubrika: Názory | Strana: 9 | autor: Daniel Málek |

Další články

O čem se mluví

Některé části světa jsou díky těžbě zemního plynu „na suchu“

30. října 2018

Získávání zemního plynu a ropy metodou hydraulického štěpení sebou nese nejen riziko možného zemětřesení, ale i kontaminace vody.

O čem se mluví

Koupací sezóna 2018. Jaká byla z pohledu kvality vody?

12. října 2018

Za druhým nejhorším výsledkem stavu koupacích vod za posledních 8 let stojí kombinace nedostatku vody, vysokých teplot a množství živin splavených do rybníků a vodních nádrží.

O čem se mluví

Toman: Zadržení vody v krajině je pro nás životní nutností

12. října 2018

Deník Právo - Rozhovor s ministrem zemědělství o suchu, výstavbě nových vodních nádrží, ale i současné komunikaci s Ministerstvem životního prostředí.

O čem se mluví

Jak zadržet vodu v urbanizovaném prostředí? Živou střechou nebo fasádou.

4. října 2018

Jednou z možností, jak dostat zeleň do měst jsou zelené střechy a fasády.